Skip to main content

BIM Profesionální certifikace buildingSMART

Profesionální certifikace buildingSMART, úroveň Foundation – Basic je certifikovaný vzdělávací program pro jednotlivce, pomocí kterého si absolvent  osvojí znalosti a porozumí základům openBIM.

Program má dvě úrovně: Foundation a Practitioner. Úroveň Foundation je základem pro plnou certifikaci na úrovni Practitioner. Kvalifikace Foundation se zaměřuje na výuku založenou na znalostech, která probíhá prostřednictvím standardizovaných školení, po nichž následuje online zkouška.

Pro zkušenější jedince poskytuje úroveň Practitioner komplexní certifikaci a zaměřuje se na praktické odborné znalosti s realizací reálných projektů. Úroveň Practitioner je nyní v přípravě.

Absolvent programu se naučí:

 1. Chápat definice, klíčovou terminologii a přínosy informačního modelování staveb (Building Information Modelling – BIM).
 2. Rozpoznat výhody BIM ve vztahu k tradičnímu způsobu realizace projektu.
 3. Porozumět managementu informací na projektu s využitím BIM v souladu se souborem ISO 19650.
 4. Rozpoznat potřebu otevřených a navzájem spolupracujících řešení.
 5. Porozumět podmínkám a měřítkům pro posuzování způsobilosti pro BIM v rámci organizace.

Profesionální certifikace buildingSMART umožňuje vzdělávacím organizacím vzdělávat a certifikovat jednotlivce podle uznávaného globálního rámce vzdělávání.

Jedná se o doklad o způsobilosti pro odborníky pracující s BIM. Kvalifikovaní a certifikovaní odborníci mohou prokázat, že jejich znalosti odpovídají mezinárodním standardům a osvědčeným postupům.

Spuštěním programu poskytuje buildingSMART celosvětové měřítko pro hodnocení kompetencí v oblasti openBIM. Tato mezinárodní iniciativa je rozvíjena a přijímána v Evropě, Asii a Americe. Ať už jste zástupcem pobočky, partnerem pro rozvoj, školicí organizací nebo jednotlivcem usilujícím o certifikaci, zveme vás, abyste se stali součástí této vzrušující iniciativy.

O programu

Profesionální certifikace buildingSMART je určena k podpoře školicích organizací při poskytování mezinárodně standardizovaného a uznávaného obsahu školení. Společnost buildingSMART nebude sama poskytovat školení, ale bude definovat výsledky učení a řídit schvalování poskytovatelů školení a testování a kvalifikaci jednotlivců.

bSI prostřednictvím Programu profesionální certifikace:

 1. Podporuje standardizaci obsahu školení openBIM®.
 2. Poskytuje školicím organizacím registrační mechanismus.

Program navíc

 1. Umožňuje testování a kvalifikaci osob, které absolvovaly příslušný schválený kurz.
 2. Podporuje mezinárodní standardy, procesy a osvědčené postupy.
 3. Propaguje buildingSMART, jeho standardy a řešení.
 4. Prezentuje buildingSMART jako globální značku a záruku kvality.
 5. Vytváří zdroj příjmů pro Pobočky a organizaci buildingSMART International.

Více o programu zde: PŘEHLED PROGRAMU

Cíle programu jsou:

 • Standardizace a propagace obsahu školení openBIM

 • Podporování a poskytování akreditace pro školicí organizaci

 • Testování a certifikace osob

Profesionální certifikace buildingSMART umožňuje vzdělávacím organizacím vzdělávat a certifikovat jednotlivce podle uznávaného globálního rámce vzdělávání.

Jedná se o doklad o způsobilosti pro odborníky pracující s BIM. Kvalifikovaní a certifikovaní odborníci mohou prokázat, že jejich znalosti odpovídají mezinárodním standardům a osvědčeným postupům.

Spuštěním programu poskytuje buildingSMART celosvětové měřítko pro hodnocení kompetencí v oblasti openBIM. Tato mezinárodní iniciativa je rozvíjena a přijímána v Evropě, Asii a Americe. Ať už jste zástupcem pobočky, partnerem pro rozvoj, školicí organizací nebo jednotlivcem usilujícím o certifikaci, zveme vás, abyste se stali součástí této vzrušující iniciativy.

Kde je možné absolvovat školení? 

ADEON CZ s.r.o.

Společnost ADEON se coby největší český partner společnosti Autodesk věnuje více než 20 let racionalizaci procesů životního cyklu stavebního díla, od plánování, přes projektovou přípravu, vlastní výstavbu až po využití a správu stavby. Jedním z hlavních nástrojů v této oblasti je BIM – Informační modelování budov a tvorba tzv. digitálního dvojčete stavebního objektu. Zavedení metodiky BIM vyžaduje mnoho kroků, proto ADEON poskytuje svým zákazníkům při implementaci BIM procesů a metodik komplexní podporu a služby, mj.:

 • Dodávku programového vybavení pro uplatnění BIM
 • Pomoc s uplatněním BIM v (pilotním) projektu
 • Tvorba a využití BIM standardů
 • Zavedení klasifikace a datového standardu
 • Správa dokumentace s uplatněním CDE systému (jednotné datové prostředí)
 • Školení BIM metodiky a nástrojů pro projektanty a BIM manažery
 • Tvorba BIM aplikací
 • Předávání zkušeností prostřednictvím pořádání celostátní konference BIM Open, viz. https://bimopen.adeon.cz/
 • A další, viz.  https://www.adeon.cz/sluzby/stavebnictvi/bim-implementace/

ADEON se aktivně angažuje v iniciativách buildingSMART a proto také v rámci našeho portfolia školení nabízíme kurz BIM Profesionální certifikace building SMART – úroveň foundation – Basic, který je zaměřen na tyto oblasti:

 • Definice, klíčová terminologie a přínosy, informačního modelování staveb
 • Výhody BIM a srovnání s tradičním projektováním
 • Management informací na projektu s využitím BIM v souladu s ISO 19650
 • Potřeba otevřených a navzájem spolupracujících řešení
 • Podmínky a opatření pro uplatnění BIM v rámci organizace, potenciální přínosy zavedení BIM pro organizaci

V rámci školení je zahrnuto několik praktických cvičení koncipovaných tak aby student získal konkrétní představu o hlavních komponentách BIM. Studenti v rámci školení obdrží studijní příručku a magazín Revit News zaměřený na uplatnění BIM.

Absolventi kurzu budou připraveni na úspěšné složení mezinárodní  profesionální zkoušky  certifikace buildingSMART Foundation. Tato profesionální certifikace je součástí mezinárodního programu, který poskytuje globální měřítko v ověřování odborné způsobilosti v oblasti openBIM.

Více informací najdete na https://www.adeon.cz/buildingsmart.

Arkance Systems CZ s.r.o. (dříve CAD Studio s.r.o.) je největším středoevropským partnerem společnosti Autodesk. Máme nejvyšší statut Autodesk Platinum Partner. Dodáváme CAD/CAM/CAE, BIM, GIS/FM a PDM/PLM řešení pro strojírenství, stavebnictví a architekturu, mapování, liniové stavby, 3D vizualizace, správu dokumentů a správu majetku.

Historie společnosti sahá až do roku 1991. S obratem 774 mil. Kč, týmem 134 specialistů a více než 32 lety zkušeností jsme připraveni pro naše zákazníky navrhnout, implementovat, proškolit, podporovat a udržovat řešení pro projektování, konstrukci, správu projektové dokumentace a GIS, včetně jejich propojení se stávajícími podnikovými agendami a výrobou.

Společnost je držitelem nejvyššího partnerského statusu Autodesk, je autorizovaným školicím a konzultačním partnerem Autodesku, členem Autodesk Developer Network a podílí se na lokalizacích produktů Autodesk do češtiny. Jsme držitelem certifikátu ISO 9001:2015.

Společnost Arkance Systems CZ dále provozuje odborně zaměřené weby: cadfroum.cz, gisforum.cz, bimfo.cz, nazdi.cz a angažuje i v profesně orientovaných organizacích jako czBIM (Czech BIM Council) nebo IFMA Czech Republic (International Facility Management Association).

Společnost Arkance Systems CZ, s.r.o. je členem evropské skupiny Arkance Systems, která jako jedna ze čtyř hlavních divizí společně s Arkance Optimum, Allterra a Sitech tvoří společnost Arkance, jež spadá do skupiny Groupe Monnoyeur. Tato významná francouzská společnost byla založena v roce 1906 jako rodinný podnik, který se za dobu své existence stal celosvětovým leadrem v poskytování produktivních strojů a manipulačních řešení zákazníkům podnikajícím v oblasti stavebnictví a průmyslové výroby. Skupina Groupe Monnoyeur dále pomáhá svým zákazníkům řešit výzvy v oblasti dodávek energie a digitalizace a s více než 8000 zaměstnanci působících v 19 zemích světa dosáhla v roce 2022 obratu 2,6 mld. EUR.

Naši odborníci z divize stavebnictví mají rozsáhlé zkušenosti s implementací BIM technologie u stovek zákazníků jak v oborech pozemního stavitelství, tak i v oborech inženýrských a dopravních staveb.

Naši zkušení lektoři pro Vás připravili ucelený vzdělávací program, který Vás provede přípravu na profesní certifikaci buildingSMART – Foundation – Basic.

Náš vzdělávací program zahrnuje moderní elektronickou formu výuky, ale i prezenční část, při které  budete  v přímé interakci  z našimi zkušenými lektory, kteří Vám pomohou s přípravou na úspěšné složení certifikaci.

https://www.arkance-systems.cz/obchod-a-sluzby/certifikacni-kurz-buildingsmart 

Construsoft, s.r.o.

Společnost Construsoft je více než 20 let dodavatelem a vývojářem BIM softwaru. Zastoupení má ve více než třiceti zemích Evropy a také v Jižní Americe. V České republice a na Slovensku působí od roku 1997 a má zde mnoho spokojených zákazníků. Hlavní náplní práce je předávání znalostí a digitálních nástrojů pro optimalizaci procesů ve stavebnictví. Cílem společnosti je zvýšit produktivitu stavebnictví prostřednictvím efektivních softwarových řešení a moderních hardwarových nástrojů. Změny nebude nikdy dosaženo pouhým zavedením nových výrobních postupů, ale kombinací pokrokových technologií, efektivních procesů a vzděláváním lidí.

Construsoft nabízí unikátní balíček BIM (Building Information Modelling) & VDC (Virtual Design and Construction) modelovacích a procesních řešení, které umožňují zákazníkům rychle postupovat v digitalizaci stavebního procesu. Nabízí a vyvíjí nástroje pro obecné i detailní zpracování kvalitního a přesného 3D modelu pro potřeby stavebního průmyslu. Kromě programového řešení nabízí také BIM implementaci a konzultaci různých řešení, zákaznickou podporu, školení a další služby. To vše pro zajištění potřeb a standardů jednotlivých společností.

V rámci vzdělávacího portfolia nabízí společnost Construsoft jako první v České republice i kurz BIM Profesionální certifikace buildingSMART – úroveň Foundation – Basic, který je rozdělen do několika oblastí:

 1. Definice, klíčová terminologie a přínosy informačního modelování staveb (BIM)
 2. Výhody BIM ve vztahu k tradičnímu způsobu realizace projektu
 3. Management informací na projektu s využitím BIM v souladu se souborem ISO 19650
 4. Potřeba otevřených a navzájem spolupracujících řešení
 5. Potenciální přínosy zavedení BIM pro organizaci

Cílem kurzu je dobře připravit jednotlivé účastníky na úspěšné složení mezinárodní zkoušky certifikace buildingSMART – Foundation a rozšířit povědomí a znalosti o BIM v rámci České a Slovenské republiky.

Kurzem provádí a po celou dobu jsou k dispozici zkušení školitelé s mnohaletou mezinárodní praxí v oblasti BIM z různých odvětví Martin Jan Rosa (mimochodem držitel buildingSMART certifikace, Pavel Vlasák, Bořek Čerbák a Ivo Kohoušek.

Více informací a registrace na www.BIMseminare.cz.

BIM.POINT

Konzultační společnost BIM.POINT je sesterskou společností di5 architekti inženýři. Di5.tech má bohaté zkušenosti s přípravou a optimalizací BIM modelů a jejich využitím po celou dobu životnosti objektů, zejména ve fázi FM. Od samého vzniku ateliéru di5 architekti inženýři před více než dvaceti lety jsme se zabývali 3D modelováním. Vždy jsme se snažili v průběhu prací na projektu udržovat 3D virtuální model stavby. Přechod na BIM v roce 2009 byl pouze logický vývoj.

Uživatelé chtějí BIM data efektivně využívat, proto jsme se rozhodli zužitkovat naše praxí ověřené postupy a vyvinout nástroj Bim.Point, který bude vyhovovat potřebám koncového uživatele a klienta, správce budovy.

Pomáháme jednotlivým společnostem s digitalizací. Zvyšování úrovně odborných znalostí pracovníků považujeme za základ zavádění BIM do procesů firem.

Zakládáme si na spolupráci, nasloucháme jejich potřebám a nejvhodnější řešení nacházíme společně. Pomáháme s nastavením procesů pro efektivní management BIM projektu (BEP, EIR), s podporou a zaškolením týmů při práci s BIM informacemi a také s napojením na specializované procesní nástroje – API, Sdílené prostředí (CDE), CAFM systémy

Naše zkušenosti z BIM praxe a expertní pohled sdílíme také jako přednášející na konferencích v ČR i zahraničí.

Tito odborníci se budou věnovat i přímo vám v rámci našeho školení buildingSMART – Profesionální certifikace – úroveň Foundation Basic:

 • Tomáš Minka – manager strategie BIM a výkonný ředitel Bim.Point, člen IFMA
 • Petr Matyáš – obchodní ředitel di5, předseda czBIM – buildingSMART Czech republic, mimo jiné také člen pracovní skupiny EU BIM Task Group nominovaný za MPO ČR
 • Peter Jirát – BIM manager, tvůrce firemních standardů a šablon, předseda BIM fóra
 • Daniela Hochová – BIM koordinátorka a konzultantka, členka pracovní skupiny k tvorbě DSS (Datového standardu stavebnictví) Agentury ČAS
 • Agnieszka Szóstko-Budzińska – koordinátorka integrace BIM do CAFM, konzultantka Bim.Point, vedoucí odborných workshopů

Školení je rozděleno do 5 předepsaných oddílů. Pro každý termín školení máme navíc připravený tematický bonus (praktické informace pro BIM koordinátory, resp. Facility Managery).

Více informací na www.bsicertifikace.cz

cadconsulting, spol. s r.o.

Jsme společnost s více než desetiletým působením v BIM v oblastech pozemního stavitelství, dopravních staveb a energetiky. Našimi klienty je více než 150 spokojených společností především v České republice, ale i zahraničí. Zakládáme si na osobním přístupu a naší snahou je aktivně se podílet na optimalizaci a zvyšování úrovně stavebnictví u nás.

Specializujeme se na systémovou integraci a implementaci BIM jakožto primárního principu pro přípravu a řízení zakázek, samotnou modelaci i následné využití modelu s maximální efektivitou a správností, které BIM umožňuje. Zároveň poskytujeme profesionální individuální podporu a součinnost v problematice BIM managementu a procesního managementu. Patříme mezi firmy s jedním z nejlepších vývojových týmů. Díky našemu vývojovému týmu disponujeme chytrými softwarovými nástroji, využívajícími nejmodernější technologie, a umožňujeme tak spolehlivé a efektivní vytváření a správu dat. Působíme jako školicí a testovací centrum ATC.  

Náš zkušený tým školitelů Vás provede kurzem nezbytným pro profesionální BIM certifikaci buildingSMART – Foundation – Basic. Skládá se z praktických i teoretických oddílů, během kterých: 

– si ujasníte základní definice a klíčovou terminologii k BIM a zároveň pochopíte důvody a výhody k zavedení BIM ve srovnání s tradičním projektováním, včetně podmínek a opatření pro BIM schopnosti v rámci organizace  

– zjistíte, jak významnou roli v BIM plní otevřená a navzájem spolupracující řešení a sdílení informací prostřednictvím společného datového prostředí (CDE) 

– a nakonec zvládnete management informací projektu s využitím BIM v souladu s ISO 19650. 

Celý kurz je možné absolvovat online i prezenčně, a to v kompaktní dvoudenní variantě ve formě kratších tematicky rozdělených celků. 

Více zde: https://www.cadconsulting.cz/atc/

Často kladené dotazy