BIM Profesionální certifikace buildingSMART

Profesionální certifikace buildingSMART, úroveň Foundation – Basic je certifikovaný vzdělávací program pro jednotlivce, pomocí kterého si absolvent  osvojí znalosti a porozumí základům openBIM.

Program má dvě úrovně: Foundation a Practitioner. Úroveň Foundation je základem pro plnou certifikaci na úrovni Practitioner. Kvalifikace Foundation se zaměřuje na výuku založenou na znalostech, která probíhá prostřednictvím standardizovaných školení, po nichž následuje online zkouška.

Pro zkušenější jedince poskytuje úroveň Practitioner komplexní certifikaci a zaměřuje se na praktické odborné znalosti s realizací reálných projektů. Úroveň Practitioner je nyní v přípravě.

Absolvent programu se naučí:

 1. Chápat definice, klíčovou terminologii a přínosy informačního modelování staveb (Building Information Modelling – BIM).
 2. Rozpoznat výhody BIM ve vztahu k tradičnímu způsobu realizace projektu.
 3. Porozumět managementu informací na projektu s využitím BIM v souladu se souborem ISO 19650.
 4. Rozpoznat potřebu otevřených a navzájem spolupracujících řešení.
 5. Porozumět podmínkám a měřítkům pro posuzování způsobilosti pro BIM v rámci organizace.

Profesionální certifikace buildingSMART umožňuje vzdělávacím organizacím vzdělávat a certifikovat jednotlivce podle uznávaného globálního rámce vzdělávání.

Jedná se o doklad o způsobilosti pro odborníky pracující s BIM. Kvalifikovaní a certifikovaní odborníci mohou prokázat, že jejich znalosti odpovídají mezinárodním standardům a osvědčeným postupům.

Spuštěním programu poskytuje buildingSMART celosvětové měřítko pro hodnocení kompetencí v oblasti openBIM. Tato mezinárodní iniciativa je rozvíjena a přijímána v Evropě, Asii a Americe. Ať už jste zástupcem pobočky, partnerem pro rozvoj, školicí organizací nebo jednotlivcem usilujícím o certifikaci, zveme vás, abyste se stali součástí této vzrušující iniciativy.

O programu

Profesionální certifikace buildingSMART je určena k podpoře školicích organizací při poskytování mezinárodně standardizovaného a uznávaného obsahu školení. Společnost buildingSMART nebude sama poskytovat školení, ale bude definovat výsledky učení a řídit schvalování poskytovatelů školení a testování a kvalifikaci jednotlivců.

bSI prostřednictvím Programu profesionální certifikace:

 1. Podporuje standardizaci obsahu školení openBIM®.
 2. Poskytuje školicím organizacím registrační mechanismus.

Program navíc

 1. Umožňuje testování a kvalifikaci osob, které absolvovaly příslušný schválený kurz.
 2. Podporuje mezinárodní standardy, procesy a osvědčené postupy.
 3. Propaguje buildingSMART, jeho standardy a řešení.
 4. Prezentuje buildingSMART jako globální značku a záruku kvality.
 5. Vytváří zdroj příjmů pro Pobočky a organizaci buildingSMART International.

Více o programu zde: PŘEHLED PROGRAMU

Cíle programu jsou:

 • Standardizace a propagace obsahu školení openBIM

 • Podporování a poskytování akreditace pro školicí organizaci

 • Testování a certifikace osob

Profesionální certifikace buildingSMART umožňuje vzdělávacím organizacím vzdělávat a certifikovat jednotlivce podle uznávaného globálního rámce vzdělávání.

Jedná se o doklad o způsobilosti pro odborníky pracující s BIM. Kvalifikovaní a certifikovaní odborníci mohou prokázat, že jejich znalosti odpovídají mezinárodním standardům a osvědčeným postupům.

Spuštěním programu poskytuje buildingSMART celosvětové měřítko pro hodnocení kompetencí v oblasti openBIM. Tato mezinárodní iniciativa je rozvíjena a přijímána v Evropě, Asii a Americe. Ať už jste zástupcem pobočky, partnerem pro rozvoj, školicí organizací nebo jednotlivcem usilujícím o certifikaci, zveme vás, abyste se stali součástí této vzrušující iniciativy.

Kde je možné absolvovat školení? 

Nyní probíhá schvalovací proces poskytovatelů školení. Prvním certifikovaným poskytovatelem školení je společnost Construsoft, s.r.o., v následujících týdnech přibudou další.

Construsoft, s.r.o.

Společnost Construsoft je více než 20 let dodavatelem a vývojářem BIM softwaru. Zastoupení má ve více než třiceti zemích Evropy a také v Jižní Americe. V České republice a na Slovensku působí od roku 1997 a má zde mnoho spokojených zákazníků. Hlavní náplní práce je předávání znalostí a digitálních nástrojů pro optimalizaci procesů ve stavebnictví. Cílem společnosti je zvýšit produktivitu stavebnictví prostřednictvím efektivních softwarových řešení a moderních hardwarových nástrojů. Změny nebude nikdy dosaženo pouhým zavedením nových výrobních postupů, ale kombinací pokrokových technologií, efektivních procesů a vzděláváním lidí.

Construsoft nabízí unikátní balíček BIM (Building Information Modelling) & VDC (Virtual Design and Construction) modelovacích a procesních řešení, které umožňují zákazníkům rychle postupovat v digitalizaci stavebního procesu. Nabízí a vyvíjí nástroje pro obecné i detailní zpracování kvalitního a přesného 3D modelu pro potřeby stavebního průmyslu. Kromě programového řešení nabízí také BIM implementaci a konzultaci různých řešení, zákaznickou podporu, školení a další služby. To vše pro zajištění potřeb a standardů jednotlivých společností.

V rámci vzdělávacího portfolia nabízí společnost Construsoft jako první v České republice i kurz BIM Profesionální certifikace buildingSMART – úroveň Foundation – Basic, který je rozdělen do několika oblastí:

 1. Definice, klíčová terminologie a přínosy informačního modelování staveb (BIM)
 2. Výhody BIM ve vztahu k tradičnímu způsobu realizace projektu
 3. Management informací na projektu s využitím BIM v souladu se souborem ISO 19650
 4. Potřeba otevřených a navzájem spolupracujících řešení
 5. Potenciální přínosy zavedení BIM pro organizaci

Cílem kurzu je dobře připravit jednotlivé účastníky na úspěšné složení mezinárodní zkoušky certifikace buildingSMART – Foundation a rozšířit povědomí a znalosti o BIM v rámci České a Slovenské republiky.

Kurzem provádí a po celou dobu jsou k dispozici zkušení školitelé s mnohaletou mezinárodní praxí v oblasti BIM z různých odvětví Martin Jan Rosa (mimochodem držitel buildingSMART certifikace, Pavel Vlasák, Bořek Čerbák a Ivo Kohoušek.

Více informací a registrace na www.BIMseminare.cz.

BIM.POINT

Konzultační společnost BIM.POINT je sesterskou společností di5 architekti inženýři. Di5.tech má bohaté zkušenosti s přípravou a optimalizací BIM modelů a jejich využitím po celou dobu životnosti objektů, zejména ve fázi FM. Od samého vzniku ateliéru di5 architekti inženýři před více než dvaceti lety jsme se zabývali 3D modelováním. Vždy jsme se snažili v průběhu prací na projektu udržovat 3D virtuální model stavby. Přechod na BIM v roce 2009 byl pouze logický vývoj.

Uživatelé chtějí BIM data efektivně využívat, proto jsme se rozhodli zužitkovat naše praxí ověřené postupy a vyvinout nástroj Bim.Point, který bude vyhovovat potřebám koncového uživatele a klienta, správce budovy.

Pomáháme jednotlivým společnostem s digitalizací. Zvyšování úrovně odborných znalostí pracovníků považujeme za základ zavádění BIM do procesů firem.

Zakládáme si na spolupráci, nasloucháme jejich potřebám a nejvhodnější řešení nacházíme společně. Pomáháme s nastavením procesů pro efektivní management BIM projektu (BEP, EIR), s podporou a zaškolením týmů při práci s BIM informacemi a také s napojením na specializované procesní nástroje – API, Sdílené prostředí (CDE), CAFM systémy

Naše zkušenosti z BIM praxe a expertní pohled sdílíme také jako přednášející na konferencích v ČR i zahraničí.

Tito odborníci se budou věnovat i přímo vám v rámci našeho školení buildingSMART – Profesionální certifikace – úroveň Foundation Basic:

 • Tomáš Minka – manager strategie BIM a výkonný ředitel Bim.Point, člen IFMA
 • Petr Matyáš – obchodní ředitel di5, předseda czBIM – buildingSMART Czech republic, mimo jiné také člen pracovní skupiny EU BIM Task Group nominovaný za MPO ČR
 • Peter Jirát – BIM manager, tvůrce firemních standardů a šablon, předseda BIM fóra
 • Daniela Hochová – BIM koordinátorka a konzultantka, členka pracovní skupiny k tvorbě DSS (Datového standardu stavebnictví) Agentury ČAS
 • Agnieszka Szóstko-Budzińska – koordinátorka integrace BIM do CAFM, konzultantka Bim.Point, vedoucí odborných workshopů

Školení je rozděleno do 5 předepsaných oddílů. Pro každý termín školení máme navíc připravený tematický bonus (praktické informace pro BIM koordinátory, resp. Facility Managery).

Více informací na www.bsicertifikace.cz

Často kladené dotazy